Strefa rodzica

Ośrodek Pomocy Społecznej w Pniewach informuje

o możliwości ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej     - ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci uczęszczających do szkoły

OFEROWANA POMOC

• zasiłki celowe (np.: dofinansowanie  zakupu podręczników  i art. szkolnych, na pokrycie całości lub części kosztów zakupu odzieży i obuwia dla dzieci),
  • posiłki w stołówce szkolnej,
  • świadczenia pieniężne w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku / żywności,
    • zasiłek okresowy.

Jak ubiegać się o pomoc?

• Wnioski można składać osobiście w siedzibie Ośrodka lub pisemnie za pośrednictwem poczty.
  • Zgłoszenia może dokonać również przedstawiciel ustawowy lub inna osoba za zgodą osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc.
  • Po wpłynięciu wniosku pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub pobytu wnioskodawcy. Poznaje jego sytuację i na tej podstawie planuje pomoc.
  • Pracownik socjalny zbiera również informacje dotyczące osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących oraz o innych osobach zobowiązanych do udzielenia pomocy.
  • Należy przedstawić dokumenty potwierdzające dochody oraz dołączyć inne wymagane zaświadczenia.
  • Pracownik socjalny może również domagać się złożenia oświadczenia o stanie majątkowym.

Odmowa złożenia takiego oświadczenia może być podstawą do odmowy

przyznania świadczeń  pomocy społecznej.

Kryteria dochodowe, jakie musi spełnić rodzina:

• w przypadku ubiegania się o pomoc w formie zasiłku celowego - dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty kryterium dochodowego ustalonej na podstawie uchwały Rady Miejskiej Pniewy  tj. 650,- zł netto,
  • w przypadku ubiegania się o pomoc w formie posiłku  lub świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności - dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 150%  kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. kwoty 771,- zł netto ,
  • w przypadku ubiegania się o pomoc w formie zasiłku okresowego - dochód

na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kryterium dochodowego na osobę w rodzinie  tj. kwoty 514,-zł netto.

Powody uzasadniające ubieganie się o pomoc (przy spełnieniu kryterium dochodowego), to np.:

• sieroctwo,
  • bezrobocie,
  • niepełnosprawność,
  • długotrwała lub ciężka choroba,
  • potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
  • bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych)

- lub inne okoliczności uzasadniające udzielenie pomocy społecznej.

Wszelkich informacji udzielają:

• pracownicy socjalni tut. Ośrodka, ul. Wolności 1

(parter, biuro nr 1) w dni robocze - w godzinach od 900 do 1400 ,

• telefonicznie pod nr (61) 2936504

w  godzinach urzędowania: tj. od poniedziałku do piątku od 730  do 1530 .

Niezbędna dokumentacja:
---------------------------------------------------------------