AAA

13 listopada 2017 20:34 | Aktualności

Projekt EMIGRACJA

Przez kilka miesięcy grupa uczniów oddziałów gimnazjalnych z klasy 3c i 3d w składzie:

Martyna Durczak,

Olga Grabowska,

Paulina Hładki,

Julia Szymyślik,

Katarzyna Hoły,

Kacper Nowak,

Dawid Pustkowiak,

pracowała wraz z uczniami gimnazjum Roberta Schumana z Halluin nad projektem

„Emigracja polska lat dwudziestych  we Francji w regionie Nord Pas de Calais”.

Uczniowie zapoznali się z sytuacją gospodarczą Polski po odzyskaniu niepodległości i przyczynami masowych emigracji Polaków do północnej Francji. Wysłali kilkadziesiąt ankiet zawierających dwadzieścia pytań w języku francuskim.

Gimnazjaliści z Halluin ,mający „korzenie polskie”, także nadesłali nam wypełnione ankiety przez swoich dziadków.

Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu od potomków polskich emigrantów.

Otrzymaliśmy dziesiątki opisów losów polskich rodzin, nieraz bardzo wzruszających oraz  wiele dokumentów  i zdjęć.

Poszukiwaliśmy polskich nazwisk w książkach telefonicznych regionu Nord Pas de Calais.

Ostatnim etapem pracy nad projektem było przetłumaczenie i analiza pięknej, ale bardzo smutnej piosenki Pierre'a Bachelet o polskich górnikach i ich rodzinach.

Jadwiga Ptaszyńska