26 listopada 2018 19:12 | Aktualności

ZADUSZKI  NIEPODLEGŁOŚCIOWE  -  2018

w kościele św. Jana Chrzciciela w Pniewach

rozpoczyna dyrektor szkoły – pani Anna Pupka

Jeszcze jeden listopad do okna zapukał

Żółtych liści szelestem… I znów nas odszukał

Nas zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały

Które nam po przodkach w spuściźnie zostały. (…)

Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości  i  setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Szkoła Podstawowa imienia Powstańców Wielkopolskich w Pniewach z klasami gimnazjalnymi włączyła się w to świętowanie, aby uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy nasze państwo.

Przystąpiliśmy do konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „ Godność, Wolność, Niepodległość”, który jest częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017 – 2021.

W ramach tego programu odwiedziliśmy : Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie i tam przeszliśmy śladami generała Józefa Dowbór – Muśnickiego. Odbył się rajd rowerowy „ 100 kilometrów do wolności”. Zorganizowaliśmy   wystawę „Pniewy 1918 – 1939 zachowane w pamiątkach rodzinnych”. Przygotowaliśmy grę miejską „Wolność kocham i rozumiem”.

A dziś – Zaduszki Niepodległościowe – Poetycko Muzyczne. Tę formę pamięci i wdzięczności zmarłym zapoczątkowali wiele lat temu uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. ks. kan. Mariana Maciejewskiego w Pniewach. Od dwóch lat wspólnie  pielęgnujemy tę tradycję. Podczas wieczorów zaduszkowych wspominaliśmy księży , którzy pracowali w naszych parafiach, zmarłych rodziców, znajomych, przyjaciół, sąsiadów, nauczycieli i uczniów. Dzisiejszego wieczoru nie odczytamy list rodzinnych, ale w sercach i pamięci naszej oni zawsze pozostaną.

Szanowni Państwo,

Uczcijmy pamięć tych , którzy wywalczyli nam wolność!

Pielęgnując pamięć o naszych przodkach, wiemy skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy.

foto Anna Fliger