06 stycznia 2019 13:29 | Aktualności

Wieczornica w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

UCZCILIŚMY  PAMIĘĆ  POWSTAŃCÓW  WIELKOPOLSKICH

W tych dniach, kiedy mija setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, byliśmy obecni i świadczyliśmy o tamtym czasie naszą pamięcią.

W piątkowy wieczór, 4 stycznia 2019 roku, w Hali Sportowo – Widowiskowej odbyła się Wieczornica Miejska pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Gospodarzami Wieczornicy Miejskiej byli Burmistrz  Gminy Pniewy - Jarosław Przewoźny  i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich -  Anna Pupka.

Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście:

Poseł na Sejm RP – Jakub Rutnicki,

Starosta Szamotulski – Beata Hanyżak wraz z Radnymi Rady Powiatu Szamotulskiego,

Radni Rady Miejskiej w Pniewach,

Sekretarz Gminy – Justyna Chamczyk,

Skarbnik Gminy – Elżbieta Bandurowicz,

Kierownik Referatu Oświaty – Renata Borzych

Burmistrzowie i Wójtowie okolicznych miejscowości,

Księża, Siostry Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK,

Dyrektorzy placówek oświatowych, jednostek organizacyjnych,  Przedsiębiorcy,

Komitet Honorowy obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W szczególny sposób powitano rodziny powstańców. To dla Waszych ojców, dziadków, krewnych popłyną ze sceny słowa wspomnień, poezji i pieśni – w swoim wystąpieniu powiedziała dyrektor szkoły Anna Pupka. W dalszej części swojego wystąpienia dodała:

3 czerwca 1973 roku Szkoła Podstawowa  w Pniewach otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich. W 2018 roku minęło 45 lat, kiedy naszym patronem są bohaterowie, którym dedykujemy dzisiejszy program artystyczny. Jesteśmy wdzięczni powstańcom wielkopolskim znanym z nazwiska, ale także tym bezimiennym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zwycięstwa.

Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy Pniewy – Pan Jarosław Przewoźny, który odniósł się do kart historii i wskazał, czym dla Wielkopolski i pniewian było Powstanie Wielkopolskie.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Gaude Mater Polonia, po czym  profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Wiesław Ratajczak wygłosił prelekcję nt. Pniewy, pniewianie w Powstaniu Wielkopolskim.

Mottem uroczystości były słowa Karola Wojtyły – MYŚLĄC  OJCZYZNA …

Podczas Wieczornicy ze sceny rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, nie tylko te z Powstania Wielkopolskiego oraz  wzruszające słowa poezji powstańczej i niepodległościowej. Kolorytu tego wieczoru dodały piękne tańce – z flagą, taniec do muzyki Chopina i polonez.

Łzy wzruszenia na twarzach rodzin powstańczych pojawiły się w momencie wyświetlania na ekranie historycznych zdjęć ich przodków – krewnych, dziadków, prapradziadków.

Był to wieczór pełen emocji i niezapomnianych chwil.

W  WIECZORNICY  MIEJSKIEJ  UDZIAŁ WZIĘLI:

Chór Lira  - pod batutą pani Urszuli Grzendy

Chór Promyki Słoneczne – pod batutą siostry Danieli Jankowskiej

Kwintet Grandioso  z panem majorem Pawłem Joksem na czele

Solista Opery Śląskiej pan Paweł Kajzderski, pani Agnieszka Maćkowiak , a akompaniowali im: pani Katarzyna Maćkowiak – pianino, pan Józef Maćkowiak – trąbka i uczeń naszej szkoły Antoni Maćkowiak – skrzypce

Organista i Radny Rady Miejskiej w Pniewach - pan Szymon Krawczyk

Piosenkę o Pniewach wykonały panie – Teresa Białkowska, Agnieszka Maćkowiak, Katarzyna Krawczyk, Dorota Bandura i Magdalena Kotlarek

Zespół Familiaris – Państwo Królakowie,

Przewodniczący Rady Rodziców – pan Zbigniew Ochla,

Przedstawicielki grona pedagogicznego – panie Iwona Bartkowiak, Lidia Liszkowska, Anna Słupska i Barbara Wieczorek,

Nauczyciel muzyki – pan Andrzej Mikołajczak oraz uczniowie Miłosz Paul i Patryk Hachuj,

Uczniowie : Martyna Grocholewska – śpiew, recytatorzy : Joanna Wojcińska, Wiktor Ciebielski, Kacper Klatkiewicz, Stanisław Kozubowski i Jakub Pankowski,

Tancerze: poloneza i taniec z flagą zatańczyli uczniowie klasy trzeciej gimnazjum pod opieką pani Klaudii Buszkiewicz – Michalak oraz grupa taneczna pod opieką pani Magdaleny Gwardyś.

Scenografię wykonały panie – Renata Szymczak, Ewa Krumryk, Marta Ponicka i uczniowie korzystający ze szkolnej świetlicy.

Zbioru materiałów historycznych do wyświetlenia na telebimie dokonały -  panie Ewa Krumryk i Arleta Paprocka, a prezentację przygotowali państwo Iwona i Marcin Ratajczakowie oraz pan Łukasz Zimoń.

Okolicznościową gazetkę ROZETKA z wierszami stworzonymi przez uczniów -  przygotowała  pani Jadwiga Krawczyk.

Wystawę pamiątek rodzinnych przygotowały – panie Beata Kajzderska, Agnieszka Raczkowska i Jolanta Nizio.

Wystawę prac  uczniowskich o Powstaniu Wielkopolskim przygotowała – pani Renata Szymczak.

Scenariusz i reżyseria Wieczornicy Miejskiej – pani Barbara Molik – wicedyrektor szkoły.

Komitet Honorowy obchodów  100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaprosił wszystkich gości i mieszkańców na serwis kawowy.

Dyrektor szkoły  dziękuje  wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Wieczornicy Miejskiej.

W szczególny sposób dziękuje pani Annie Fliger  z Urzędu Miejskiego w Pniewach za pomoc w przebiegu organizacji obchodów rocznicowych oraz   dyrektorowi Damianowi Łęszczakowi i pracownikom OSiR za pomoc w przygotowaniu hali.